Czy lekarz wie najlepiej?
Medycyna należy do najtrudniejszych kierunków studiów. Kandydaci na lekarzy przez sześć lat muszą przyswoić ogromną wiedzę i umiejętności praktyczne. Każdy lekarz jest też człowiekiem, a wpływ na to jak korzysta z wiedzy medycznej mają takie czynniki jak osobiste doświadczenia, styl życia, przekonania i system wartości. Tysiąc lekarzy, którzy ukończyli tę samą uczelnię w tym samym roku będzie miało tysiąc różnych sposobów działania. Lekarz, który aktywnie uprawia sport, będzie z własnego doświadczenia znał jego dobroczynne działanie na organizm i będzie z pasją zachęcał swoich pacjentów do aktywności fizycznej. W gabinecie obok lekarz tej samej specjalności, który nie interesuje się sportem, raczej nigdy nie będzie poruszał tego tematu w rozmowie z pacjentami.
Lekarz nie zawsze wie najlepiej. To co lekarz wie, wynika z jego wykształcenia w powiązaniu z osobistymi przekonaniami i życiowymi wyborami.
Lekarz, który ma chore dziecko i poszukuje alternatywnych metod leczenia zupełnie inaczej będzie rozumiał rodziców chorego dziecka i zaproponuje im prawdopodobnie inne rozwiązania niż bezdzietny lekarz.
Lekarz, który interesuje się zdrowym odżywianiem, będzie inaczej podchodził do holistycznego obrazu pacjenta niż lekarz, który w przewie pije colę i zjada ciastko.
Lekarz nie zawsze wie najlepiej. Zawsze warto zadawać pytania, starać się zrozumieć swoje zdrowie i sposób funkcjonowania organizmu, poszukiwać źródła choroby i pytać o mechanizm działania leków lub terapii.