Zasada świadomej zgody
Dr John Read jest psychologiem i badaczem zdrowia psychicznego z Anglii. Jest profesorem psychologii klinicznej w Szkole Psychologii Uniwersytetu Wschodniego Londynu. Na początku lutego 2023 roku napisał list do brytyjskiego dziennika Guardian nawiązując do opublikowanego kilkanaście dni wcześniej artykułu o tym, że leki przeciwdepresyjne mogą powodować „zobojętnienie emocjonalne”.
Oto pełna treść listu dr Reada:
Wasz artykuł pt. „Badania wykazują, że leki przeciwdepresyjne mogą powodować zobojętnienie emocjonalne” z 23 stycznia donosi, że antydepresanty powodują niezdolność do doświadczania pozytywnych uczuć i trudności w osiągnięciu orgazmu.
To małe badanie, w którym uczestniczyło 66 osób, potwierdza moje dwa międzynarodowe badania obejmujące 1400 i 1800 pacjentów, które wykazały te same skutki u ponad 60% pacjentów.
Te niepokojące wyniki raczej nie były spodziewane ani pożądane przez fundatorów badania, firmę Lundbeck, producenta kilku leków przeciwdepresyjnych sprzedawanych w Wielkiej Brytanii, w tym leku będącego przedmiotem tego badania, escitalopramu.
Badania mówią nam również, że jeśli 8,3 miliona osób przepisujących antydepresanty w Anglii w latach 2021-2222 (co siódmy z nas, ale nawet więcej w przypadku kobiet, osób starszych i osób mieszkających na obszarach ubogich) spróbuje zaprzestać używania tych leków po uświadomieniu sobie, że przestali odczuwać emocje lub osiągać orgazm, około 4,6 miliona (55%) doświadczy objawów odstawienia.
Zasada świadomej zgody (informed consent) mówi, że pacjentowi należy przekazać te informacje kiedy po raz pierwszy proponuje mu się stosowanie leków przeciwdepresyjnych.
Źródło: https://www.theguardian.com/science/2023/jan/31/informed-consent-for-antidepressants