Naszym celem jest niesienie wiedzy i nadziei osobom doświadczającym kryzysu psychicznego.
Pomysł na założenie fundacji powstał w styczniu 2023 roku, po opublikowaniu filmu o badaniach naukowych dotyczących depresji. Opowiedziałam w nim o tym, o czym od kilkudziesięciu lat pisze się w krajach zachodnich: że leki przeciwdepresyjne mogą powodować zależność fizyczną i poważne oraz długotrwałe objawy odstawienia, że nie leczą depresji, a jedynie tłumią jej objawy, że wywołują stępienie emocjonalne (dotyczące zdolności zarówno negatywnego, jak i pozytywnego doświadczania życia), dysfunkcje seksualne, przyrost masy ciała i in.
Mimo że film opierał się w całości na aktualnych badaniach naukowych, których lista była przedstawiona pod nagraniem oraz na ekranie podczas jego trwania, a Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich wydało oficjalne oświadczenie, stwierdzające, że był to rzetelny materiał dziennikarski zamieszczony w ramach konstytucyjnego prawa do wolności słowa, wywołał on gwałtowny protest środowiska psychiatrycznego, zagrożono mi nawet procesem karnym.
Naszym celem jest rzetelnie przedstawiać najnowsze badania naukowe, także takie, które przeczą dominującej narracji, w przekonaniu, że każdy człowiek ma prawo mieć dostęp do ważnych informacji, żeby na ich podstawie podjąć w pełni świadomą decyzję dotyczącą wybranego przez siebie sposobu leczenia.
Chcemy także działać na rzecz stworzenia i opracowania dostępnych niefarmakologicznych form pomocy osobom borykającym się z różnego rodzaju cierpieniem psychicznym, jak również dzielić się informacjami dotyczącymi bezpiecznego i skutecznego redukowania dawek i odstawiania leków psychiatrycznych.
Uważamy, że w kontekście profilaktyki zdrowia psychicznego nie można pomijać kulturowych i psychospołecznych przyczyn cierpienia, związanych m.in. z przemocą, sytuacją mieszkaniową, rynkiem pracy, ubóstwem oraz innymi przejawami nierówności, dyskryminacji i wykluczenia społecznego.
Moim marzeniem jest stworzenie ośrodka terapeutycznego Dom Nadziei, gdzie osoby doświadczające problemów psychicznych będą mogły spotkać doświadczonych, empatycznych, cierpliwych terapeutów otwartych na drugiego człowieka, chętnych do poświęcenia tyle czasu i uwagi ile potrzeba, żeby zrozumieć źródło problemu i pomóc w jego uleczeniu.
Wszystkie nasze dotychczasowe działania opierają się na zasadach pracy społecznej. Jako prezes nie pobieram wynagrodzenia z fundacji.
Wszystkie prace związane z utworzeniem strony internetowej, grafik, pisania i tłumaczenia tekstów itp. zostały wykonane w ramach dobrowolnej pomocy i wolontariatu.
Fundusze zebrane przez fundację będą przeznaczone na działania statutowe, m.in. tłumaczenie i wydawanie książek dotychczas niedostępnych w Polsce, organizację konferencji, akcji społecznych oraz stworzenie ośrodka terapeutycznego Dom Nadziei.